poniedziałek, 10 maja 2010

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Dnia 9 maja na terenie całego kraju odbyła się akcja, która miała na celu zachęcić Polaków do zapalenia zniczy na grobach radzieckich żołnierzy, poległych w czasie wyzwalania Polski spod okupacji niemieckiej. Wywoła ona jednak wiele kontrowersji.
W dzień po jej przeprowadzeniu, udaliśmy się na wejherowski cmentarz żołnierzy radzieckich, który znajduje się w lesie przy
ul. księdza Roszczynialskiego, aby sprawdzić czy znicze w ogóle się pojawiły i w jakiej ilości.

Cmentarz jest mało znany wśród młodzieży wejherowskiej. Większość nastolatków zupełnie nie wie, że taki cmentarz w Wejherowie się znajduje, a jeśli już wie, to nie potrafi umiejscowić go na mapie miasta.

Przy samej ulicy znajduje się płyta pamiątkowa, na której znajdują się dwa napisy. Ten z przodu płyty głosi:

"Nam nie było dane zobaczyć zwycięstwaDaleko od ojczyzny miejsce spoczynku
Bliscy opłakują i szukają nasNastał pokój i pamięci czas"

Drugi natomiast oznajmia:
"1945 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich"
Przy samej ulicy znajduję się również tabliczka, z której możemy wyczytać, iż ewidencja pochowanych żołnierzy radzieckich znajduje się w budynku Urzędu Miasta Wejherowa w pokoju 104.

Idąc w górę schodów dochodzimy do marmurowej bramy, która otwiera cmentarz. Tutaj znajduję się kolejna tablica pamiątkowa, z której wyczytujemy:

"Tu spoczywa 728 żołnierzy armii radzieckiej poległych w walkach na ziemi wejherowskiej
w marcu 1945 roku"


Miejsce to nie jest typowym cmentarzem, ponieważ żołnierze złożeni są w masowym grobie, podzielony ma cztery mogiły, a przy każdej znajduję się tabliczka informująca o ilości spoczywających tutaj żołnierzy oraz imiona i nazwiska zidentyfikowanych poległych, którzy stanowią tylko nie wielką część wszystkich pochowanych tutaj osób.




















Na miejscu starego pomnika stoi dzisiaj nowy z wizerunkiem krzyża, a napis na nim umieszczony głosi"Dona eis requiem aeternam(Daj nam wiecznie spoczywanie) . Po jego bokach umieszczono cztery tablice memorialne.


W lewym rogu cmentarza stoi głaz poświęcony Borysowi Dmitrijewskiemu - czołgiście radzieckiemu, który stał się symbolem, reprezentującym Rosjan, walczącego na ziemiach polskich w 1945 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz